Poradnik - staw, oczko wodne

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA PRZED WYKONANIEM IZOLACJI

  • Powierzchnia podłoża betonowego powinna być równa, bez ostrych występów, czysta ( dotyczy to niecek basenowych).
    W przypadku podłoża ziemnego należy je wyrównać usuwając kamienie, korzenie oraz utwardzić np.: przez ubijanie, zagęszczanie gruntu.
    Na płaszczyznach poziomych folię można układać luźno, bez przytwierdzania do podłoża.
  • Aby oszacować ilość potrzebnej folii, należy zmierzyć wykop po skarpie i dnie używając elastycznej miarki bądź sznurka. Do tego należy doliczyć od 40 do 60 cm zapasu folii z każdej strony, tak by zakotwić folię przez przyciśnięcie kamieniami lub przysypanie ziemią w wykopanym do tego celu rowku.

Z MYŚLĄ O NASZYCH KLIENTACH PRZYGOTOWALIŚMY KRÓCIUTKĄ INFORMACJĘ NA TEMAT BUDOWY ZBIORNIKA ORAZ MONTAŻU FOLII:

Zaznacz na gruncie linię brzegową zbiornika wodnego.

Wykop ziemię zaczynając od brzegów i robiąc to warstwami, posuwając się w głąb zbiornika wykonaj następy stopień, lub ukształtuj skośne zejście, aż do dna oczka. Głębokość według upodobania. Wykopana ziemia doskonale posłuży jako wzniesienie do wykonania kaskady lub uformowania strumienia. Wymuszony ruch wody w naszym zbiorniki, napowietrzy wodę a po uzyskaniu równowagi biologicznej pomoże w uzyskaniu efektu klarownej i czystej wody.

Na powierzchni stawu nasyp i ubij 10-cio cm warstwę piasku. W przypadku terenu z dużą ilością ostrych kamieni, zalecamy zastosować geowłóknine (dostępna w naszej ofercie), która zabezpieczy folię przed przebiciem i ustabilizuje grunt.

W przygotowanym zbiorniku naciągnij folię tak, aby przylegała do całej powierzchni dna, a jej brzeg wystawał poza linię brzegową. Pamiętaj o wyłożeniu oddzielnym pasem folii kaskady lub strumienia. Kilka kamieni ułożonych na folii zabezpieczy tymczasowo przed poderwaniem jej przez wiatr. 

Na powierzchni stawu nasyp i ubij 10-cio cm warstwę piasku. W przypadku terenu z dużą ilością ostrych kamieni, zalecamy zastosować geowłóknine (dostępna w naszej ofercie), która zabezpieczy folię przed przebiciem i ustabilizuje grunt.

Przytnij folię w taki sposób aby zachować pas od 40 do 60 cm szerokości.

Wykończ ozdobnie linię brzegową według własnego niepowtarzalnego pomysłu. To miejsce ma odzwierciedlać charakter oraz gust domowników.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że im większy jest zbiornik, tym łatwiej zachodzą w nim procesy samo czyszczenia się wody i powstaje równowaga biologiczna. Nie może być też zbyt płytki, ponieważ woda będzie się w nim łatwo nagrzewała a w zimie zamarznie.

Scroll to Top